Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? biberiye yağı hafıza için nasıl kullanılır biberiye yağının zararları biberiye yağı nasıl yapılır
Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?…Biberiye, nane familyasına ait olan biberiye bitkisi ince yapraklara sahiptir. Akdeniz ve Asya’da bulunan yeşil bir bitkidir ve tarihi Antik Çağ’a kadar uzanmaktadır.
Çeşitliliği ve görüntüsüyle dekorasyonlarda, kokusu ve acı lezzetiyle yemeklerde kullanılmasının yanında yapraklarından biberiye yağı elde edilir ve yararları pek çoktur, bu yüzden öğrenilmeye değer.

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye Yağı’nın temel içerdiği maddeler itibariyle birçok konuda hayatımıza dokunur.
Başlıca barındırdığı antidoksidanlar sayesinde biberiye yağını solumak bağışıklığınızı güçlendirir ve bunun yanında güçlü bir antibakteriyel görevi görür ve bakteri, virüs enfeksiyonlarıyla savaşır, aynı zamanda mide ve ayak bölgesine sürülmesi sindirime yardımcı olabilir.

Nedeni ise biberiye yağının mide asidinin etkinliğine katkı sağlaması ve karaciğer tarafından üretilen safranın hacmini arttırmasıdır. Baş ağrılarınıza da biberiye yağı iyi gelecektir, elinize serptiğiniz damlalar ile ağız ve burun bölgenizi mest etmek rahatlatacaktır.

Biberiye yağı Fiziksel olarak da büyük destekçinizdir.

Sineol, alfa-pinen ve kafur içermesiyle kas ağrılarına, eklem ağrılarına, burkurmalara iyi gelir ver romatizma semptomlarını azaltır. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulamanız halinde saçlarınızı güçlendirecek ve sıklaştıracaktır, aynı zamanda büyüme hormonlarını da tetikler. Bunların yanında aknenin neden olduğu iltihabı azaltır, gözaltı şişkinliklerini indirger, kırışıkları yumuşatır ve kan dolaşımınızı iyileştirir ve bu da cildinize pozitif etki demektir, birnevi yaşlılığa karşı da faydalıdır. Kimilerimizin yaşadığı psikolojik çöküntülere de iyi gelir, stresli olduğunuz zamanlarda hormon kortizol salgılarsınız, bu dengenizi bozabilir ve farklı hastalıklara yol açabilir fakat biberiye yağı ile buluşmanız stresinizi de azaltır, ne de olsa adaçayı ile aynı familyadan.

En kritik noktalardan birisi ile kanserle mücadeleye destek vermesi, bu konuda çalışmalar devam etmektedir, biberiye yağının bir bileşeni olan Karnosol sayesinde kanserle mücadelede ümit verici sonuçlar elde edilmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalar biberiye yağının kolon, pankreas, meme, prostat, servikal, mesane, yumurtalık kanseri ve lösemi üzerindeki anti-kanser etkisini kanıtlamıştır, yayılmanın önüne geçtiği de gözlemlenmiştir fakat belirtildiği üzere bu konuda uzun süre çalışmalar devam edecek.

Nice derde deva, her zaman ulaşabileceğiniz bir yerlerde bulundurulmalı gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir