En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır? wifi kanal bulucu wifi bant genişliği ayarlama bilgisayarda wifi ayarları nasıl yapılır ?
En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?…İnternette en çok araştırılan konulardan biri olan en iyi Wİ-Fİ ayarı nasıl yapılır sorusu ile kullanıcılar çözüm arayışı içindeler. Cep telefonun kullanımı ile internete olan ihtiyacımız gittikçe artıyor.Mobil internetimizin yetmediği dönemde Wİ-Fİ’ye bağlanarak internetin keyfini sürmek herkesin hakkı. İnternet sağlayıcıların sunduğu modemin bant genişliği en iyisi olsa bile yine de ince ayar yaparak daha iyi Wİ-Fİ kullanımı açısından iş başa düşüyor. Günümüzde kablolu ağların yerine kablosuz ağların tercihi sebebiyle Wİ-Fİ özelliğinin gelişmesi ile 5 GHZ ve 802.11 AC özellikli modemlerin satışı ön plandadır. Modemi kendi otomatik ağında kullanmak mı yoksa kendimiz ayar yapmak uygun mu?

Wİ-Fİ Ayarı Yapılışı

İnternet sağlayıcılarına göre değişiklik gösteren IP: 192.168.#.# adresini adres çubuğuna girin. Ekrana gelen kullanıcı adı ve şifreyi girerek oturuma giriş yapın.

1. Açılan menülerde Wİ-Fİ ayarlarına girin.

2. Önceden girilmemiş bir Wİ-Fİ (SSID) adı belirleyin.

3. SSID adını gizle seçeneğini pasif hale getirin.

4. Modem 802.11 AC özellikli kullanılıyorsa sıralanan protokollerin tümünü işaretleyin. Kullanılmıyorsa ve evdeki Wİ-Fİ bağlanan cihazlar yeni model ise, kablosuz ayarını N ONLY moduna ayarlayın. Eğer yeni model değilse b/g/n seçeneğini seçin.

5. Modem bant genişliği ayarında modem 5 GHZ ise 20-40 MHZ ayarını girin. 2.5 GHZ ise 20 MHZ ayarını seçin.

6. Android cihazına Wİ-Fİ Analyzer programını indirip Wİ-Fİ kanal taraması yapılabilir. Karşınıza çıkan kanallar çevredeki diğer modem bağlantıları olacaktır. Ama siz boşta olan kanalı seçin. 8, 11, 13 kanallar boş ise bunlardan birini seçmek bağlantı kalitesini etkileyecektir.

Windows İçin Wİ-Fİ ayarı

Bilgisayarlarda da Wİ-Fİ bağlantı sıkıntısı yaşanabiliyor hatta görmeyebiliyor. Bunun çözümü sırasıyla şu şekildedir.

1. Bilgisayara Wİ-Fİ Info Viev programını indirin ve kanalları görüntüleyin.

2. MAC sekmesine gelip “alt” tuşu ile aynı anda Wİ-Fİ simgesine tıklayın. Açılan ekranda kablosuz ağ tanıları sekmesine girin. Oradan Pencere çubuğundan “Tara” seçeneğini seçip Wİ-Fİ kanallarını görüntüleyin.

3. Kimlik doğrulama kısmını WPA2 olarak değiştirin ve WPA şifrelemesini AES olarak girin.

Bu işlemlerden sonra hız ve bağlantı sorunlarınız çözülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir