Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?
Ihlamurun Faydaları Nelerdir? ıhlamur çayının faydaları ve zararları nelerdir ıhlamurun cilde faydaları ıhlamurun iyi geldiği hastalıklar
Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?…Kış aylarında salep bitkisinin yanısıra en çok kullandığımız bitkilerden birisi de ıhlamurdur. Grip ve soğuk algınlığına bire-bir deva olan ıhlamur çayı Türkiyede ilk akla gelen çaylardandır. Ihlamur çayı aynı zamanda stresinizi azaltmanıza da yardımcı olur. Stresli zamanlarınızda bir fincan ıhlamur çayı sizi kendinize geturecektir.

Ihlamurun içeriğinde spazm çözücü, balgam sökücü, hazmettirmeyi kolaylaştırıcı ve b. etkenler bulunduğu için faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Gribe karşı sık-sık tercih edilen ıhlamuru bal ve limon ile karıştırarak doğal ilaç haline getirebiliriz. Terletici, ağrıkesici vede rahatlatıcı özelliklerinin olmasından dolayı grib, nezle tedavisinde en çok tercih edilen doğal ilaçlardan birisi de ıhlamurdur.

Ihlamurun bir kaç Faydası

  • Gribe, soğuk algınlına ve nezleye iyi gelir. Terleten bir özelliğinin olması virüs ve bakterilerin hızla vücuttan atılmasını sağlar.
  • Astım hastaları için doğal ilaç, öksürüğü hafifletiyor. Ağrı kesici özelliğinden dolayı boğazdaki ağrılara iyi gelir ve aynı zamanda öksürüğüde yumuşatarak azaltır.
  • Solunum iltihaplanmalarına iyi gelir. Özellikle bu sebeple kullanımı çok yüksek olan ıhlamur kan basıncını düşürür ve böylelikle damardaki iltihapların karşısını alır.
  • Sakinleşmek için meditasyona değil ıhlamur çayına ihtiyacınız var. Eğer çok gerginseniz vede sakinleşemiyorsanız ıhlamur çayı bu derdiniz için bire-bir doğal ilaçtır.
  • Kabızlığa iyi gelebilir. İlthap azaltıcı özelliklerinin olmasından dolayı mide bölgesindeki iltihaba iyi gelerek, şişkiniğinizi azaltmanıza, kabızlığınızı gidermenize yardımcı olur.
  • Mideniz bulanıyorsa ıhlamur çayı için.

Yapılan yanlışlar

Ihlamur çayının sıcak tüketilmesi sizi kandırmasın. Ihlamur çayını kaynatmadan tüketmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Sadece kaynanmış suya atarak çözülmesini beklemeniz lazım. Kaynatınca birçok bitkide olduğu gibi ıhlamurda içindeki vitaminleri ve mineralleri salar. Böylece bu çayı içmeniz size hiçbir yarar sağlamaz.

Her ne kadar yararlı olsada fazla içilmesi sizin için zararlı olabilir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine gün içinde 3 fincandan fazla tüketmenizi önermiyoruz.

Ihlamur çayının yararları fazla olsada doktorunuz önermiyorsa bebeklerinize ıhlamur çayı tükettirmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir