İnsülin Direnci Hesaplama

İnsülin Direnci Hesaplama

İnsülin Direnci Hesaplama insülin direnci hesaplama formül insülin direnci testi insülin direnci ilaç insülin direnci diyeti insülin direnci belirtileri
İnsülin Direnci Hesaplama

İnsülin direnci hesaplaması yapmadan önce sizlerle insülin direncinin ne olduğunu iyice anlamaya çalışalım.

İnsülin Direnci nedir?

İnsülin vücuttaki şeker miktarını kontrol eder. İnsülin direncine de bu şeker miktarını kontrol etmedeki zorluk diyebiliriz. Yani vücuttaki şekeri kontrol etmek için vücutta 1 birim insülin salgılanması gerekirken bunun yerine 3 birim insülin salgılanır. Vücutta insülin direnci arttığı için, şekerin miktar kontrolünü sağlayan insülin birimide artar. Buda vücutta istenenden daha çok insülin barınması demektir.

 

Hesaplama

İnsülin direnci fazla insülinin vücutta barınmasına neden olduğundan çokça hastalığıda beraberinde getirir. Bunlara başlıca örnek yemese dahi kilo almak, karaciğer yağlanması ve en önemliside kalp damar hastalıkları gösterilebilir. İnsülin direnci zaman geçtikçe diyabet hastalığına neden olur.

HOMA-IR nedir?

HOMA testi insanda insülin direncinin olduğunu anlamak için yapılır. Formulüne göre  insülin direnci hesaplama testi 8 saatlik aç kalınmanın ardından alınan kanın şeker düzeyi değeri ile insülin açlık düzeyinin çarpılmasının sonucunun 405’e bölünmesiyle hesaplanır. Çıkan sonuç sayesinde kanımızda insülin direncinin olup-olmadığını anlayabiliyoruz.

Test sonucunda çıkan sayı 2.5’in üzerindeyse test sahibi kişide insülin direnci vardır. İnsülin direnci olan kişiler kendi doktorunun tavsiyelerine şiddetle kulak vermelidir. Sık-sık egzersiz yapıp sürekli harakette kalmalıdır. Fazla kilolarından kurtulmalıdır. Bildiğimiz gibi şeker hastalığının başlıca sebeplerinden biriside obezite sorunudur.

İnsülin Direnci belirtileri

 • Yemek sonrası tatlı yenmesinin üstüne hissedilen sürekli artan ağırlık çökmesi ve mayışıklık hissi.
 • Yenen öğünden sonra kandaki şekerin ani düşüşü ile el titremesi ve terlemesi.
 • Sürekli açlık hissi
 • Kilo alma kolaylığı ve kontrol dışına çıkması(Su içseniz yarar)
 • Sürekli tatlı yeme isteği
 • Yorgunluk, Bitkinlik hissi
 • Karaciğerin yağlanması
 • Koltuk altı, boyun be kasık bölgelerindeki esmerleşme
 • Bel kısmının istemsiz genişlemesi
 •  

Yukarıdaki hallerden şikayetleriniz varsa mutlaka bir dahiliye doktoruna görünmeniz gerekir.

İnsülin direnci kaç olmalı

İnsülin direnci, yapılan Homa-IR testinde çıkan sonuç 2,5’in altında olan hastalarda yoktur. Sonucu 2.5’in üzerinde olan hastalarda ise HOMA-IR yani insülin direnci  vardır. Söz konusu hastamız doktorunun ona verdiği tavsiyeleri dinlemeli yaşam tarzında zorda olsa değişikliklere gitmelidir.

 

1 Yorum

 1. Benim açlık şekerim hep normal sınırların altında çıkmasına rağmen sayenizde insülin direnci olduğunu ğrendim ve hemen doktoruma giderek gerekli önlemleri aldım. İnsülin direnci hesaplaması ile ilgili verdiğiniz bu bilgi için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir