İnsülin Direnci Hesaplama

insülin direnci hesaplama
insülin direnci hesaplama

İnsülin direnci hesaplaması yapmadan önce sizlerle insülin direncinin ne olduğunu iyice anlamaya çalışalım.

İnsülin Direnci nedir?

İnsülin vücuttaki şeker miktarını kontrol eder. İnsülin direncine de bu şeker miktarını kontrol etmedeki zorluk diyebiliriz. Yani vücuttaki şekeri kontrol etmek için vücutta 1 birim insülin salgılanması gerekirken bunun yerine 3 birim insülin salgılanır. Vücutta insülin direnci arttığı için, şekerin miktar kontrolünü sağlayan insülin birimide artar. Buda vücutta istenenden daha çok insülin barınması demektir.

İnsülin direnci fazla insülinin vücutta barınmasına neden olduğundan çokça hastalığıda beraberinde getirir. Bunlara başlıca örnek yemese dahi kilo almak, karaciğer yağlanması ve en önemliside kalp damar hastalıkları gösterilebilir. İnsülin direnci zaman geçtikçe diyabet hastalığına neden olur.

HOMA-IR nedir?

HOMA testi insanda insülin direncinin olduğunu anlamak için yapılır. Formulüne göre  insülin direnci hesaplama testi 8 saatlik aç kalınmanın ardından alınan kanın şeker düzeyi değeri ile insülin açlık düzeyinin çarpılmasının sonucunun 405’e bölünmesiyle hesaplanır. Çıkan sonuç sayesinde kanımızda insülin direncinin olup-olmadığını anlayabiliyoruz. Test sonucunda çıkan sayı 2.5’in üzerindeyse test sahibi kişide insülin direnci vardır. İnsülin direnci olan kişiler kendi doktorunun tavsiyelerine şiddetle kulak vermelidir. Sık-sık egzersiz yapıp sürekli harakette kalmalıdır. Fazla kilolarından kurtulmalıdır. Bildiğimiz gibi şeker hastalığının başlıca sebeplerinden biriside obezite sorunudur.

2.5 sınırı

Sonucu 2.5’in üzerinde olan hastalarda HOMA IR yani insülin direnci  vardır. Söz konusu hastamız doktorunun ona verdiği tavsiyeleri dinlemeli yaşam tarzında zorda olsa değişikliklere gitmelidir.

Hesaplama

Yorum Yaz