Web Adsense Onayı Nasıl Alınır?

Web Adsense Onayı Nasıl Alınır?
Web Adsense Onayı Nasıl Alınır? adsense onay alma 2019 adsense onaylatma adsense başvuru adsense ne zaman başvurmalıyım ? adsense formu
Web Adsense Onayı Nasıl Alınır?

Web Adsense Onayı Nasıl Alınır?…Önceki yazılarımızda bloglardan para kazanmanızın mümkün olduğunu anlatmıştık. Blog ve para kazanmak denince aklımıza ilk gelen reklam şirketi Adsense’dir. Söylemesi çok kolay olsa da Adsense onayı alıp reklam yayınlamak biraz zordur. Adsense onayı alabilmeniz için öncelikle karşılamanız gereken bazı ölçütler vardır. Bu yazımda sizlere bu ölçütlerden bahsederek adsense onayı almanızı kolaylaştırmaya çalışacağım.

Web siteniz Adsense için uygunmu?

Adsense başvurusu yapmadan önce web sitenizin Adsense için uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Web sitenizin sizin başvurunuzun ardından sadece bilgisayar tarafından değil aynı zamanda bir insan tarafından da inceleneceğini bilmelisiniz. Siteniz çoğunlukla otomatik oluşturulmuş sayfalardan oluşuyorsa ve Google botları bunun farkında olmayıp sitenize iyi hit göndertiyorsa kesinlikle başvurudan kaçınmalısınız. Çünkü belirttiğim gibi bot bunu anlayamasa bile bir insan anlayabilir ve sitenizi spam olarak raporlar. Böylece Google’dan aldığınız o hitlerden de olursunuz.

Adsense program politikalarına göre illegal işlerle ilgili siteler reklam yayınlamayaz. Yani eğer sitenizde herhangi bir telif hakkı ihlali söz konusuysa(müzik, video, film indirmeleri gibi) başvurmanız hiçbir sonuç vermeyecektir. Kesinlikle redd cevabı alacaksınız.

Eğer Adsense ile kazanmak istiyorsanız öncelikle sitenizi özgün içeriklerle doldurmalısınız. Şuan için en fazla onay alma ihtimaliniz bu durumdadır. Sitenizde boş kategori bırakmayacak şekilde en azından 20 içerik üretin. İçeriklerinizi konuyu iyi açıklayacak şekilde en azından 250 kelime kullanarak anlatmaya çalışın.

Onay için önemli sayfalar

Adsense sitenizin gizli saklı kişiler tarafından yönetilmesi fikrini hoş karşılamaz. Sitenizde mutlaka keninizden biraz bahsedin ve kullanıcılarınızın sizinle iletişime geçebileceği yollar belirtin. Bunun için sitenize bir iletişim formu koyarak kullanıcılarınızın sizinle daha kolay iletişime geçebilmesini sağlayabilirsiniz. İletişim sayfası kadar önemli bir diğer husus ise Gizlilik Politikası sayfasıdır. Adsense sitenizde kullanıcılarınıza onların bilgilerini(ip, platform, telefon modeli, referans sayfaları, kullanılan browser) topladığınızı yazılı şekilde bildirmenizi ister. Bir çok kaynakta Künye sayfasının da önemli olduğunu okudum. Ben bu zamana kadar hiç kullanmadım onay almama herhangi bir sıkıntı çıkarmadı. Kullanıp-kullanmamak size kalmış.

Adsense onayı almak isterken yapılan yanlışlar

Onay almak için sitenizde yeteri kadar içerik var diyelim başvurdunuz ama onay cevabı yerine size her zamanki gibi taslak bir red cevabı geldi. Bunun bir çok sebebi ola bilir. En çok yapılan yanlışlardan birisini yapma ihtimaliniz çok yüksek aşağıdaki listeye bakarak yanlışlarınızdan kurtulun.

  • Başvuru süresince sitede diğer hiçbir siteye link vermeyin. Adsense sitede reklamını yaptığınız tüm siteleri sizin sitenizle birlikte değerlendirmeye sokar. Eğer link verdiğiniz site Adsense için kabul edilemez ise onay almanız çok zor.
  • Başvuru süresince başka reklam ağlarının reklamlarını kullanmayın. Adsense başvuru yönergelerinde başvuru süresince sitenizde diğer hiçbir reklam şirketinin reklamını yayınlamamanızı ister.
  • Yazı yazmaya devam. Adsense başvuru süresince özgün yazılar ekleyerek istikrarlılığınızı kanıtlamanızı ister. Bu yüzden “nasıl olsa gerekli yazı sayısına geldim” deyipte yazı eklemeyi sakın bırakmayın. Sitenizi sürekli güncel tutun.
  • Sadece özgün içerik değil sitenin görseline, işleyişine özen gösterin. Siteniz türkçe ise yabancı sitelerden indirdiğiniz temaların tamamen türkçe olduğuna emin olun. İngilizce başlıklar onay almanızı zorlaştırabilir. “Yapım aşamasında” sebebi ile red alırsınız.
  •  

Eğer web siteniz yeteri kadar hızlı değilse reddedilme sebebiniz bu olmuş ola bilir. Önceki yazılarımda web site hızlandırma teknikleri hakkında konuşmuştum. Okuyup uygulayarak sitenizin durumunu bir an önce düzeltebilirsiniz.

Adsense başvurusunu sık-sık yapmayın. Eğer red cevabı aldıysanız bunun sebebini araştırın ve yanlışlarınızı düzelterek tekrar başvurmayı deneyin.

Arkadaşlar bende bir çok kere red cevabı aldım ama internetten araştırma merakımla tüm sorunlarımı çözmeyi başardım. Red cevabı aldığınız için üzülmeden daha çok çalışmanız gerek. Eğer azimli olursanız yapamayacağınız şey yok.

1 Yorum

  1. Merhaba çok faydalı oldu yazınız tam bu konu hakkında araştırma yapıyordum. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir