Web Site Hızlandırma Yolları

Web Site Hızlandırma Yolları

Web Site Hızlandırma Yolları php site hızlandırma wordpress mobil hızlandırma wordpress hızlandırma 2019 site hızlandırma kodu
Web Site Hızlandırma Yolları

Web Site Hızlandırma Yolları…İnternet sektörünün bu denli gelişmesi ile birlikte insanlar için bir çok avantajlar ortaya çıkıyor. İnternetin geçmişinden bugününe işimize en çok yarayan araçlardan birisi olduğunu inkar edemeyiz. Yaşadığımız yüzyılda internet sadece haberleşmek ve iletişim için değil hem de para kazanmak için kullanılıyor. Son yılların trendi olan  internetten para kazanmak olayı en çok web siteleri ve youtube platformu üzerine kurulmuştur.

Problemsiz para kazanmak mümkün olmadığı gibi bu sektöründe kendine özgü sıkıntıları var. Bu yazımda sizlere bu sıkıntıların başında gelen website yavaşlık sorunu için en iyi  website hızlandırma yöntemlerinden bahsedeceğim.

Site açılış hızı neden önemlidir?

Araştırmalara göre 5 saniyeden daha geç yüklenen web sayfaları kullanıcılar tarafından yüklenmesi beklenilmeden terkedilmektedir. Yani sitenizdeki makale sayfasının yüklenmesi 5 saniyeyi geçerse kullanıcı beklemeyi reddedip geri çıkıp başka bir arama sonucuna yani başka bir siteye yönelebilir. Kullanıcı kaybetmemek için site açılış hızı minimum seviyede olmalıdır.

WordPress resim optimizasyonu

Şu dönemde bile herkesin evinde sizde olduğu gibi 30 40 mbit internet hızı maalesef mevcut değil. Siteniz sizin için hızlı yüklenirken başkaları için internet hızlarından dolayı çok çok yavaş yüklene biliyor. Yavaş yüklenmenin başlıca sebebi olarak resim optimizasyonunun yapılmaması gösterilebilir. Resim optimizasyonu seo ve site hızı için çok önemlidir. Bu işlemi gerçekleştirirken sayfada yüklenecek resimlerin boyutlarını 10 – 11 kat azaltıyorsunuz yani 700kb olan bir resimi 55kb’a kadar indirebiliyorsunuz. Bu sayede kullanıcının internet hızı düşük olsa dahi sayfanız hızlı yüklenir.

Photoshop kullanarak resimlerinizi sıkıştırabilirsiniz. Sadece resim üzerinde gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra resmi normal kaydetmek yerinde “web için kaydet” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde detaylıca gösteriliyor.

resim optimizasyonu

Bu adımı geçtikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. pencerede gösterilen ayarların aynısını yapıp kaydet butonuna tıklayın.

resim optimizasyonu 2

Eğer websiteniz eskiyse ve 100lerce resim zaten varsa wordpress için yazılmış resim optimizasyon eklentilerinden birisini kullanabilirsiniz. Benim size önerim Imagify eklentisi. Fiyatlarının uygun olması ile birlikte çok stabil çalışmakta.

Web siteniz için AMP

Hız için arama motorlarının mobilde uygulamaya soktuğu AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar uygulaması web sitelerinizin mobilde en hızlı şekilde yüklenmesini sağlar. WordPress için amp eklentisini ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz.

GZip sıkıştımasını uygulayın

Gzip sıkıştırması sayesinde açılan sayfa boyutunu büyük ölçüde düşüre bilir, sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. WordPress için eklentilerde GZip eklentileri bularak kullanabilirsiniz.

JS ve CSS dosyalarınızı küçültün

JS ve CSS dosyalarınızı internet üzerinden küçültebilirsiniz. Bu işleme js minify ve css minify ismi veriliyor. Dosyalarınızı çok olmasada belli bir miktarda küçültecektir. İnternet üzerinden yaptığınız küçültmeler sitenizde bazı bozulmalara neden olabilir. Bunu düşenerek işinizi yedek alarak yapmanızı öneririm.

WordPress için Cache eklentileri

WordPress için neredeyse vazgeçilmez olan wordpress cache eklentileri sitenizi büyük ölçüde hızlandıracaktır. Öneri eklenti olarak sizlere eğer sunucunuz litespeed tabanlı ise litespeed cache eklentisini öneriyorum. Eğer normal bir sunucu kullanıyorsanız Total cache veya Wp Super Cache

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir